bg
boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.
girl boy
Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame. Rastiemie. Učíme sa. Športujeme. Vyhrávame.

Od roku 1945

Po oslobodení Námestova a ukončení II. svetovej vojny sa skončila éra Slovenskej republiky a Slovensko sa znova stalo súčasťou Československej republiky, kde najskôr muselo vyriešiť problémy, ktoré spôsobila II. svetová vojna. V škole sa začalo vyučovať až 22. mája 1945, keď ľudia ako tak poopravovali zničenú budovu školy. Učitelia museli zložiť sľub vernosti, že znova pracujú pre ČSR. Vytvorili sa dve triedy pre ľudovú a dve triedy pre meštiansku školu. Vážne poškodenie školskej budovy si vyžiadalo rozsiahle opravy, čím bol oddialený aj začiatok školského roku 1945/1946 na 1. októbra 1945. Najnovšia etapa vývoja školstva v Námestove sa začala realizovaním zákona o základnej úprave jednotného školstva z 21. apríla 1948. Vytvorili sa materské školy, zjednotili ľudové a meštiacke školy a začali sa budovať stredné školy. Mesto Námestovo sa stalo centrom politicko-správneho, hospodárskeho a kultúrneho života Hornej Oravy. Demografický rozmach mesta ukázal potrebu rozvoja tak základného ako aj stredného školstva. V rokoch 1953 – 1965 bola základná škola prepojená s Jedenásťročnou strednou školou, mali spoločné riaditeľstvo a užívali priestory v bývalej meštiackej a ľudovej škole na Ulici mieru.

Avšak prudký nárast žiactva spôsobil nemalé priestorové problémy. Práve z tohto dôvodu došlo k výstavbe budovy základnej školy na ulici Komenského. Nový školský rok sa začal 2. septembra 1974 už v novej budove so 16 triedami. Základná deväťročná škola mala v danom roku 768 žiakov, z čoho I. stupeň, teda ročníky 1. – 5. navštevovalo 361 žiakov a II. stupeň (6.-9.) – 407 žiakov. Kapacita školy nestačila, preto prešiel I. stupeň na dvojsmenné vyučovanie. Vo vedení ZDŠ až do školskom roku1982/83 bol p. riaditeľ Vojtech Klempaj. Pod jeho vedením bola základná škola v rokoch 1978 – 79 vyhlásená ako vzorová škola Dolno-Kubínskeho okresu.

Neustále priestorové dôvody a stály nárast počtu žiakov v 70. a 80. rokoch vyriešili plánovaním prístavby školy. V školskom roku 1982 /83 sa riaditeľom stal dovtedajší zástupca školy pre ročníky 6.-9. pán Juraj Mazúr. V tomto školskom roku navštevovalo školu 1183 žiakov. Pracovalo tu 59 pedagogických pracovníkov. Zároveň prebiehala prestavba základného školstva, kde dochádzalo k postupnému zavádzaniu novej koncepcie výchovy a vzdelávania. Povinná školská dochádzka bola 10 rokov (8 rokov ZŠ a 2 roky SŠ). V roku 1984/85 mala škola 1255 žiakov a 64 pedagogických pracovníkov. V októbri 1984 bola daná do užívania prvá etapa prístavby s počtom 6 učební, ktorej druhá časť bola dokončená v roku 1985. V priebehu 3 rokov sa podarilo vybudovať 11 učební a 4 kabinety. V roku 1987 pribudlo ešte 5 učební a 2 kabinety a zároveň sa zriadila miestnosť pre školského zubného lekára. V tom istom roku došlo k prístavbe teplovodu zo ZŤS, čím sa vyriešila problematika kúrenia školy. Zároveň v tomto roku pribudli 4 počítače PMD – II vo fyzikálnej učebni. Učebňa výpočtovej techniky bola vybudovaná až v školskom roku 1988/89.

Školský rok 1989/90 zasiahla „ zamatová revolúcia“ čím došlo k personálnym zmenám. Novým riaditeľom školy sa stal Mgr. Imrich Ivan, zástupcom pre 2. stupeň Mgr. Pšenáková a zástupcom pre I. stupeň Mgr. Ľubomír Hnila. Zároveň prebiehala výstavba školy na sídlisku Brehy a časť žiakov dochádzajúcich z Oravskej Jasenice opustila školu. Zostali len v 8. ročníku. 90-te roky 20. storočia boli skutočne pohnuté roky a to nie len pre celú republiku, ale aj pre základnú školu na ulici Komenského. Od 16.5.1990 bol riaditeľom školy pán Mgr. I. Ivan, zástupcom pre ročníky 5. – 9. pán Mgr. Ľ. Hnila a pre ročníky 1. – 4. pani E. Floreková.

Z nedostatku priestoru, počtu tried bolo v školskom roku 1991/92 osem tried umiestnených v budove na Ulici 1. mája, dve triedy v X. materskej škole a 4 triedy v budove Osobitnej internátnej školy. Išlo o triedy I. stupňa, aby sa odstránila dvojsmennosť. V školskom roku 1992/93 sa podarilo umiestniť žiakov I. a II. ročníka do novej budovy školskej družiny, čím sa mohli v kmeňovej budove ZŠ zriadiť odborné učebne hudobnej a výtvarnej výchovy. Žiaci troch piatych tried sa učili v budove I. stupňa. V tomto období sa na II. stupni učilo 739 žiakov. K vyriešeniu priestorových problémov došlo až 5.11. 1996, kedy sa základná škola v Námestove rozdelila. Na sídlisku Brehy bola daná do prevádzky I. časť výstavby ZŠ, čím 335 žiakov a 13 pedagogických pracovníkov opustilo ZŠ na Komenského ulici. Do uvoľnených tried bolo premiestnených 83 žiakov a 4 pedagogickí pracovníci I. stupňa, ktorí sa učili a pracovali v budove bývalej materskej školy na Ulici 1. mája. V tomto istom roku vznikla myšlienka vytvoriť Cirkevnú základnú školu v Námestove. Tá myšlienka bola zrealizovaná v školskom roku 1999/2000. Keďže CZŠ prevzala do užívania budovu 1. – 4. roč., z kapacitných dôvodov boli zrušené odborné učebne Vv a Hv.

V školskom roku 2000/2001 mala škola 675 žiakov. Vo vedení školy na poste riaditeľa pracoval Mgr. Ľ. Hnila, zástupca pre 5. – 9. roč. bol p. Ján Salaj a zástupca pre roč. 1. – 4. pani Mgr. Anna Kemeňová. Škola vykazovala výborné výsledky v každej oblasti. Zapájala sa do všetkých vedomostných a športových aktivít. Úzko spolupracovala s rodičovskou radou, s pedagogicko-psychologickou poradňou, so strednými školami (hlavne čo sa týka prípravy na stredoškolské štúdium). Zároveň dochádzalo k skrášľovaniu vnútorných priestorov, zavedenie plynového kúrenia. Od 1.4.2002 prešla škola na právnu subjektivitu a od 1.7.2002 sa dostala pod samosprávu miest a obcí.

Kontaktujte nas

Napíšte nám. Radi odpovieme.

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Kliknutím na tlačidlo "Súhlasím" vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím